The Regency Chess Company Recensioner:
Ett mycket traditionellt schackset, en kombination av våra eleganta Windsor Series-schackpjäser i massiv rosenträ och buxbom, matchat med ett lyxigt mongoy palisander- och lönnschackbräde.
Windsor Series-schackpjäserna är utmärkt proportionerade och fint viktade för sin storlek. Handsvarvade och polerade med naturliga vaxer visar dessa schackpjäser några av de klassiska dragen hos den ursprungliga Staunton-designen, men har samtidigt mer samtida linjer och kurvor som ger dem liv.
Träslagen i schackbrädet matchar väl schackpjäsernas färg, och äggskalslacken förbättrar ådringens rikedom. Sammantaget ett klassiskt schackset som utstrålar kvalitet och värde.
Detta schackset inkluderar en Förvaringsask för schackpjäser i burl med gångjärnslock.
| Kungens höjd | 7.6 cm |
| Kungens basdiameter | 3.8 cm |
| Kungens vikt | 44.2 gram |
| Bondehöjd | 4.5 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 2.5 cm |
| Vikt | 4 kilogram |
| Stil | Traditional |
| Antal drottningar | 4 |
| Schackbrädets storlek | 45.0 cm |
| Schackbrädets tjocklek | 1.3 cm |
| Schackrutans storlek | 4.6 cm |
Vad ingår?
Barcelona, Spanien
Frome, England
The Regency Chess Company Recensioner:
Ett mycket traditionellt schackset, en kombination av våra eleganta Windsor Series-schackpjäser i massiv rosenträ och buxbom, matchat med ett lyxigt mongoy palisander- och lönnschackbräde.
Windsor Series-schackpjäserna är utmärkt proportionerade och fint viktade för sin storlek. Handsvarvade och polerade med naturliga vaxer visar dessa schackpjäser några av de klassiska dragen hos den ursprungliga Staunton-designen, men har samtidigt mer samtida linjer och kurvor som ger dem liv.
Träslagen i schackbrädet matchar väl schackpjäsernas färg, och äggskalslacken förbättrar ådringens rikedom. Sammantaget ett klassiskt schackset som utstrålar kvalitet och värde.
Detta schackset inkluderar en Förvaringsask för schackpjäser i burl med gångjärnslock.
| Kungens höjd | 7.6 cm |
| Kungens basdiameter | 3.8 cm |
| Kungens vikt | 44.2 gram |
| Bondehöjd | 4.5 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 2.5 cm |
| Vikt | 4 kilogram |
| Stil | Traditional |
| Antal drottningar | 4 |
| Schackbrädets storlek | 45.0 cm |
| Schackbrädets tjocklek | 1.3 cm |
| Schackrutans storlek | 4.6 cm |
Vad ingår?
Barcelona, Spanien
Frome, England
The Regency Chess Company Recensioner:
Få 10% rabatt på din beställning nu.