The Regency Chess Company Recensioner:
Victoria Black and Grey Ash Burl Classic Schackset är ett av våra mest eleganta Schackset, med ett unikt utseende tack vare det fantastiska, högblanka grå Schackbrädet.
Detaljarbetet är verkligen utmärkt; varje Schackpjäs är fint viktad och har gröna flockade bottnar. Med en Kung på 9,5 cm är den av tävlingsstorlek, och alla de svarta Schackpjäserna genomgår en eboniseringsprocess som får dem att se exakt ut som äkta ebenholt, utan den höga prislappen.
För att visa upp dessa ganska speciella Schackpjäser har vi valt ett vackert färdigställt, högblanklackerat stort Schackbräde tillverkat av den välkända spanska Schackbrädestillverkaren Rechapados Ferrer. Kvalitetsfanéer i grå askburl och lönn samt noggranna tillverkningstekniker används, vilket ger ett Schackbräde med rena linjer och minutiös detaljomsorg. Asken har en vacker marmorerad burlådra som tycks hoppa när ljuset faller på den. Perfekt som följeslagare till Victoria Series eboniserade Schackpjäser.
| Kungens höjd | 9.5 cm |
| Kungens basdiameter | 4.5 cm |
| Kungens vikt | 58.3 gram |
| Bondehöjd | 5.1 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 3.1 cm |
| Stil | Traditional |
| Antal drottningar | 4 |
| Schackbrädets storlek | 50.0 cm |
| Schackbrädets tjocklek | 1.5 cm |
| Schackrutans storlek | 4.8 cm |
No video available for this product.
Vad ingår?
Barcelona, Spanien
The Regency Chess Company Recensioner:
Victoria Black and Grey Ash Burl Classic Schackset är ett av våra mest eleganta Schackset, med ett unikt utseende tack vare det fantastiska, högblanka grå Schackbrädet.
Detaljarbetet är verkligen utmärkt; varje Schackpjäs är fint viktad och har gröna flockade bottnar. Med en Kung på 9,5 cm är den av tävlingsstorlek, och alla de svarta Schackpjäserna genomgår en eboniseringsprocess som får dem att se exakt ut som äkta ebenholt, utan den höga prislappen.
För att visa upp dessa ganska speciella Schackpjäser har vi valt ett vackert färdigställt, högblanklackerat stort Schackbräde tillverkat av den välkända spanska Schackbrädestillverkaren Rechapados Ferrer. Kvalitetsfanéer i grå askburl och lönn samt noggranna tillverkningstekniker används, vilket ger ett Schackbräde med rena linjer och minutiös detaljomsorg. Asken har en vacker marmorerad burlådra som tycks hoppa när ljuset faller på den. Perfekt som följeslagare till Victoria Series eboniserade Schackpjäser.
| Kungens höjd | 9.5 cm |
| Kungens basdiameter | 4.5 cm |
| Kungens vikt | 58.3 gram |
| Bondehöjd | 5.1 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 3.1 cm |
| Stil | Traditional |
| Antal drottningar | 4 |
| Schackbrädets storlek | 50.0 cm |
| Schackbrädets tjocklek | 1.5 cm |
| Schackrutans storlek | 4.8 cm |
No video available for this product.
Vad ingår?
Barcelona, Spanien
The Regency Chess Company Recensioner:
Få 10% rabatt på din beställning nu.