The Regency Chess Company Recensioner:
Gambit schackpjäser är handhuggna i den klassiska Staunton-formen, som härstammar från slutet av 1800‑talet.
Detta säkerställer att kungen och hans armé omedelbart känns igen av spelare på alla nivåer, trots den kreativa frihet som tillåts med vissa schackpjäser.
Löparen har en distinkt, precist skuren form som ger den vanligtvis kungliga utsmyckningen en mer robust karaktär.
Med springaren har motsatsen inträffat; det destruktiva kavalleriet har ersatts av en smidig, skicklig ryttare.
Utsmyckade schackpjäser är ofta en smaksak, men få kunder lär förneka de ovan nämnda förtjänsterna hos detta särskilda schackset.
| Kungens höjd | 9.5 cm |
| Kungens basdiameter | 4.5 cm |
| Kungens vikt | 60.3 gram |
| Bondehöjd | 4.8 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 3.1 cm |
| Vikt | 0 kilogram |
| Stil | Ornate |
| Antal drottningar | 4 |
Board size not specified.
No video available for this product.
Vad ingår?
Frome, England
The Regency Chess Company Recensioner:
Gambit schackpjäser är handhuggna i den klassiska Staunton-formen, som härstammar från slutet av 1800‑talet.
Detta säkerställer att kungen och hans armé omedelbart känns igen av spelare på alla nivåer, trots den kreativa frihet som tillåts med vissa schackpjäser.
Löparen har en distinkt, precist skuren form som ger den vanligtvis kungliga utsmyckningen en mer robust karaktär.
Med springaren har motsatsen inträffat; det destruktiva kavalleriet har ersatts av en smidig, skicklig ryttare.
Utsmyckade schackpjäser är ofta en smaksak, men få kunder lär förneka de ovan nämnda förtjänsterna hos detta särskilda schackset.
| Kungens höjd | 9.5 cm |
| Kungens basdiameter | 4.5 cm |
| Kungens vikt | 60.3 gram |
| Bondehöjd | 4.8 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 3.1 cm |
| Vikt | 0 kilogram |
| Stil | Ornate |
| Antal drottningar | 4 |
Board size not specified.
No video available for this product.
Vad ingår?
Frome, England
The Regency Chess Company Recensioner:
Få 10% rabatt på din beställning nu.