The Regency Chess Company Recensioner:
Vackert tillverkat schackset i svart och vitt alabaster, handgjort av Scali Alabastro i Italien. Detta lyxiga schackset, helt i alabaster, har ett schackbräde i alabaster som löper kant till kant och som är polerat till en spegelblank yta.
Schackpjäserna är handsnidda och svarvade ur massivt alabaster, i en klassisk Staunton-design, och polerade till hög glans. Helt enkelt vackra att spela med och lika vackra att beundra.
Observera att alabaster är ett naturligt material och därför kan ha fläckar och märken som kan se ut som defekter, men som faktiskt är naturliga egenskaper i stenen.
| Kungens höjd | 7.6 cm |
| Kungens basdiameter | 2.8 cm |
| Kungens vikt | 42.0 gram |
| Bondehöjd | 4.1 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 2.8 cm |
| Vikt | 5 kilogram |
| Antal drottningar | 2 |
| Schackbrädets storlek | 35.6 cm |
| Schackbrädets tjocklek | 1.0 cm |
| Schackrutans storlek | 3.6 cm |
No suitable scale guide available for 36 cm.
No video available for this product.
Vad ingår?
Volterra, Italien
The Regency Chess Company Recensioner:
Vackert tillverkat schackset i svart och vitt alabaster, handgjort av Scali Alabastro i Italien. Detta lyxiga schackset, helt i alabaster, har ett schackbräde i alabaster som löper kant till kant och som är polerat till en spegelblank yta.
Schackpjäserna är handsnidda och svarvade ur massivt alabaster, i en klassisk Staunton-design, och polerade till hög glans. Helt enkelt vackra att spela med och lika vackra att beundra.
Observera att alabaster är ett naturligt material och därför kan ha fläckar och märken som kan se ut som defekter, men som faktiskt är naturliga egenskaper i stenen.
| Kungens höjd | 7.6 cm |
| Kungens basdiameter | 2.8 cm |
| Kungens vikt | 42.0 gram |
| Bondehöjd | 4.1 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 2.8 cm |
| Vikt | 5 kilogram |
| Antal drottningar | 2 |
| Schackbrädets storlek | 35.6 cm |
| Schackbrädets tjocklek | 1.0 cm |
| Schackrutans storlek | 3.6 cm |
No suitable scale guide available for 36 cm.
No video available for this product.
Vad ingår?
Volterra, Italien
The Regency Chess Company Recensioner:
Få 10% rabatt på din beställning nu.