The Regency Chess Company Recensioner:
Traditionellt Staunton-schackset med massiva Schackpjäser i ebenholt och ett högblankt Schackbräde i djupt rosenträ, komplett med en lyxig Förvaringsask för schackpjäser i burlträfaner.
Supreme-Schackpjäserna är väl proportionerade och fint viktade för sin storlek. Handdrejade och naturligt polerade i ebenholt, visar dessa Schackpjäser några av de klassiska kännetecknen hos den ursprungliga Staunton-designen, men med mer samtida linjer och kurvor som ger dem liv.
Detta Schackset innehåller en vacker Förvaringsask för schackpjäser i burlträfaner, som har två svarta fack fodrade med filt.
| Kungens höjd | 8.9 cm |
| Kungens basdiameter | 3.8 cm |
| Kungens vikt | 59.9 gram |
| Bondehöjd | 4.6 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 3.1 cm |
| Vikt | 4 kilogram |
| Stil | Traditional |
| Antal drottningar | 4 |
| Schackbrädets storlek | 45.1 cm |
| Schackbrädets tjocklek | 1.5 cm |
| Schackrutans storlek | 4.5 cm |
No video available for this product.
Vad ingår?
Frome, England
Barcelona, Spanien
The Regency Chess Company Recensioner:
Traditionellt Staunton-schackset med massiva Schackpjäser i ebenholt och ett högblankt Schackbräde i djupt rosenträ, komplett med en lyxig Förvaringsask för schackpjäser i burlträfaner.
Supreme-Schackpjäserna är väl proportionerade och fint viktade för sin storlek. Handdrejade och naturligt polerade i ebenholt, visar dessa Schackpjäser några av de klassiska kännetecknen hos den ursprungliga Staunton-designen, men med mer samtida linjer och kurvor som ger dem liv.
Detta Schackset innehåller en vacker Förvaringsask för schackpjäser i burlträfaner, som har två svarta fack fodrade med filt.
| Kungens höjd | 8.9 cm |
| Kungens basdiameter | 3.8 cm |
| Kungens vikt | 59.9 gram |
| Bondehöjd | 4.6 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 3.1 cm |
| Vikt | 4 kilogram |
| Stil | Traditional |
| Antal drottningar | 4 |
| Schackbrädets storlek | 45.1 cm |
| Schackbrädets tjocklek | 1.5 cm |
| Schackrutans storlek | 4.5 cm |
No video available for this product.
Vad ingår?
Frome, England
Barcelona, Spanien
The Regency Chess Company Recensioner:
Få 10% rabatt på din beställning nu.