The Regency Chess Company Recensioner:
Ett extremt detaljerat och imponerande Schackset som kombinerar våra Sheffield Knight rosenträ Schackpjäser med vårt klassiska deluxe valnöts-Schackbräde.
Schackset med denna nivå av intrikat snideri brukar ha en mycket högre prislapp. Detaljgraden och finishen på Schackpjäserna är imponerande, och detta Schackset kommer garanterat att väcka uppmärksamhet när det visas hemma.
Utformningen av Schackpjäserna är löst baserad på Staunton, men avviker från konventionen på flera områden för att lägga till mer utsmyckade detaljer.
Resultatet är ett vackert Schackset som är väl proportionerat, ser fantastiskt ut och känns mycket tillfredsställande i handen.
Schacksetet inkluderar en handgjord Förvaringsask för schackpjäser i sheeshamträ, fodrad med mjuk filt.
| Kungens höjd | 9.5 cm |
| Kungens basdiameter | 4.2 cm |
| Kungens vikt | 57.5 gram |
| Bondehöjd | 5.6 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 3.3 cm |
| Vikt | 5 kilogram |
| Stil | Traditional |
| Antal drottningar | 4 |
| Schackbrädets storlek | 50.0 cm |
| Schackbrädets tjocklek | 1.5 cm |
| Schackrutans storlek | 4.8 cm |
No video available for this product.
Vad ingår?
Barcelona, Spanien
Frome, England
The Regency Chess Company Recensioner:
Ett extremt detaljerat och imponerande Schackset som kombinerar våra Sheffield Knight rosenträ Schackpjäser med vårt klassiska deluxe valnöts-Schackbräde.
Schackset med denna nivå av intrikat snideri brukar ha en mycket högre prislapp. Detaljgraden och finishen på Schackpjäserna är imponerande, och detta Schackset kommer garanterat att väcka uppmärksamhet när det visas hemma.
Utformningen av Schackpjäserna är löst baserad på Staunton, men avviker från konventionen på flera områden för att lägga till mer utsmyckade detaljer.
Resultatet är ett vackert Schackset som är väl proportionerat, ser fantastiskt ut och känns mycket tillfredsställande i handen.
Schacksetet inkluderar en handgjord Förvaringsask för schackpjäser i sheeshamträ, fodrad med mjuk filt.
| Kungens höjd | 9.5 cm |
| Kungens basdiameter | 4.2 cm |
| Kungens vikt | 57.5 gram |
| Bondehöjd | 5.6 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 3.3 cm |
| Vikt | 5 kilogram |
| Stil | Traditional |
| Antal drottningar | 4 |
| Schackbrädets storlek | 50.0 cm |
| Schackbrädets tjocklek | 1.5 cm |
| Schackrutans storlek | 4.8 cm |
No video available for this product.
Vad ingår?
Barcelona, Spanien
Frome, England
The Regency Chess Company Recensioner:
Få 10% rabatt på din beställning nu.