The Regency Chess Company Recensioner:
Sheffield Knight-Schackpjäserna är en smakfull tolkning av Staunton-designen och har en mycket iögonfallande Springare med en detaljrikedom som vanligtvis ses på mycket dyrare Schackset.
Graderad buxbom och rosenträ har använts för att skapa detta vackra set av Schackpjäser. Samtliga Schackpjäser är skickligt tillverkade, polerade till en naturlig glans och har filt under baserna i grönt biljardtyg.
Det ideala Schackbrädet mäter 48–50 cm. Ett enastående set av vackra Schackpjäser med mycket hög finish.
| Kungens höjd | 9.5 cm |
| Kungens basdiameter | 4.2 cm |
| Kungens vikt | 57.5 gram |
| Bondehöjd | 5.6 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 3.3 cm |
| Vikt | 2 kilogram |
| Stil | Traditional |
| Antal drottningar | 4 |
Board size not specified.
No video available for this product.
Vad ingår?
Frome, England
The Regency Chess Company Recensioner:
Sheffield Knight-Schackpjäserna är en smakfull tolkning av Staunton-designen och har en mycket iögonfallande Springare med en detaljrikedom som vanligtvis ses på mycket dyrare Schackset.
Graderad buxbom och rosenträ har använts för att skapa detta vackra set av Schackpjäser. Samtliga Schackpjäser är skickligt tillverkade, polerade till en naturlig glans och har filt under baserna i grönt biljardtyg.
Det ideala Schackbrädet mäter 48–50 cm. Ett enastående set av vackra Schackpjäser med mycket hög finish.
| Kungens höjd | 9.5 cm |
| Kungens basdiameter | 4.2 cm |
| Kungens vikt | 57.5 gram |
| Bondehöjd | 5.6 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 3.3 cm |
| Vikt | 2 kilogram |
| Stil | Traditional |
| Antal drottningar | 4 |
Board size not specified.
No video available for this product.
Vad ingår?
Frome, England
The Regency Chess Company Recensioner:
Få 10% rabatt på din beställning nu.