The Regency Chess Company Recensioner:
Ett iögonfallande schackset med dubbelt viktade schackpjäser i sicilianskt rosenträ och ett rikt mönstrat italienskt schackbräde i briarträ och alm, tillverkat enligt exceptionella standarder.
Briarträets rotknöl i schackbrädet har ett fantastiskt djup i ådringen med mycket förföriska mönster som rymmer flera olika nyanser. Rika gula följer djupa röda, som i sin tur övergår i fylliga rödbruna toner.
De inlagda fanérrutorna är avgränsade av en elegant rand i ebenholts som skiljer spelområdet från kanten. Schackbrädets undersida är försedd med filtdynor för att skydda underlaget.
Schackpjäserna i Sicilian-serien är en underbar tolkning av Staunton. De har skickligt karvats av en av världens främsta tillverkare av träschackpjäser i graderat rosenträ och buxbom, och varje pjäs är dubbelt viktad. Det har inte kompromissats med designen eller tillverkningen av dessa fina schackpjäser – snideriernas konsekvens, storleksenhetligheten och trätonernas matchning är alla förstklassiga.
| Kungens höjd | 9.5 cm |
| Kungens basdiameter | 4.3 cm |
| Kungens vikt | 78.7 gram |
| Bondehöjd | 4.6 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 3.1 cm |
| Vikt | 5 kilogram |
| Stil | Traditional |
| Antal drottningar | 2 |
| Schackbrädets storlek | 52.1 cm |
| Schackbrädets tjocklek | 1.9 cm |
| Schackrutans storlek | 4.8 cm |
No suitable scale guide available for 52 cm.
No video available for this product.
Vad ingår?
Frome, England
Florens, Italien
The Regency Chess Company Recensioner:
Ett iögonfallande schackset med dubbelt viktade schackpjäser i sicilianskt rosenträ och ett rikt mönstrat italienskt schackbräde i briarträ och alm, tillverkat enligt exceptionella standarder.
Briarträets rotknöl i schackbrädet har ett fantastiskt djup i ådringen med mycket förföriska mönster som rymmer flera olika nyanser. Rika gula följer djupa röda, som i sin tur övergår i fylliga rödbruna toner.
De inlagda fanérrutorna är avgränsade av en elegant rand i ebenholts som skiljer spelområdet från kanten. Schackbrädets undersida är försedd med filtdynor för att skydda underlaget.
Schackpjäserna i Sicilian-serien är en underbar tolkning av Staunton. De har skickligt karvats av en av världens främsta tillverkare av träschackpjäser i graderat rosenträ och buxbom, och varje pjäs är dubbelt viktad. Det har inte kompromissats med designen eller tillverkningen av dessa fina schackpjäser – snideriernas konsekvens, storleksenhetligheten och trätonernas matchning är alla förstklassiga.
| Kungens höjd | 9.5 cm |
| Kungens basdiameter | 4.3 cm |
| Kungens vikt | 78.7 gram |
| Bondehöjd | 4.6 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 3.1 cm |
| Vikt | 5 kilogram |
| Stil | Traditional |
| Antal drottningar | 2 |
| Schackbrädets storlek | 52.1 cm |
| Schackbrädets tjocklek | 1.9 cm |
| Schackrutans storlek | 4.8 cm |
No suitable scale guide available for 52 cm.
No video available for this product.
Vad ingår?
Frome, England
Florens, Italien
The Regency Chess Company Recensioner:
Få 10% rabatt på din beställning nu.