The Regency Chess Company Recensioner:
Ett modernt Staunton-schackset med våra viktade Competition-schackpjäser och en dedikerad förvaringsask för schackpjäser i sheesham, kombinerat med ett högglansigt schackbräde i svart anegre och lönn från Spanien.
Det som gör detta schackset extra speciellt är att det är ett av bara fyra schackset i The Regency Chess-sortimentet som har sin egen dedikerade förvaringsask för schackpjäser. Skickligt och vackert tillverkad i sheesham, omsorgsfullt fodrad med lyxig grön flock, är denna förvaringsask inte bara praktisk för förvaring av dina schackpjäser, utan ser dessutom vacker ut medan den gör det.
Vi har matchat Competition-schackpjäserna med ett samtida schackbräde tillverkat av den världsberömda Rechapados Ferrer i Spanien. Detta högglanslackade schackbräde är konstruerat med högkvalitativa fanéer av svart anegre och lönn. Det är ett djupt kontrasterande schackbräde som återger schackpjäserna vackert, och kombinationen av dessa två komponenter ger ett mycket elegant och samtida schackset.
| Kungens höjd | 7.6 cm |
| Kungens basdiameter | 3.6 cm |
| Kungens vikt | 42.0 gram |
| Bondehöjd | 4.1 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 2.5 cm |
| Stil | Traditional |
| Antal drottningar | 4 |
| Schackbrädets storlek | 45.0 cm |
| Schackbrädets tjocklek | 1.8 cm |
| Schackrutans storlek | 4.5 cm |
No video available for this product.
Vad ingår?
Frome, England
Barcelona, Spanien
The Regency Chess Company Recensioner:
Ett modernt Staunton-schackset med våra viktade Competition-schackpjäser och en dedikerad förvaringsask för schackpjäser i sheesham, kombinerat med ett högglansigt schackbräde i svart anegre och lönn från Spanien.
Det som gör detta schackset extra speciellt är att det är ett av bara fyra schackset i The Regency Chess-sortimentet som har sin egen dedikerade förvaringsask för schackpjäser. Skickligt och vackert tillverkad i sheesham, omsorgsfullt fodrad med lyxig grön flock, är denna förvaringsask inte bara praktisk för förvaring av dina schackpjäser, utan ser dessutom vacker ut medan den gör det.
Vi har matchat Competition-schackpjäserna med ett samtida schackbräde tillverkat av den världsberömda Rechapados Ferrer i Spanien. Detta högglanslackade schackbräde är konstruerat med högkvalitativa fanéer av svart anegre och lönn. Det är ett djupt kontrasterande schackbräde som återger schackpjäserna vackert, och kombinationen av dessa två komponenter ger ett mycket elegant och samtida schackset.
| Kungens höjd | 7.6 cm |
| Kungens basdiameter | 3.6 cm |
| Kungens vikt | 42.0 gram |
| Bondehöjd | 4.1 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 2.5 cm |
| Stil | Traditional |
| Antal drottningar | 4 |
| Schackbrädets storlek | 45.0 cm |
| Schackbrädets tjocklek | 1.8 cm |
| Schackrutans storlek | 4.5 cm |
No video available for this product.
Vad ingår?
Frome, England
Barcelona, Spanien
The Regency Chess Company Recensioner:
Få 10% rabatt på din beställning nu.