The Regency Chess Company Recensioner:
Vackert detaljerade, lyxiga schackpjäser i ebenholts och buxbom med utsökt formgivning, samtidigt som de behåller ett klassiskt Staunton-utseende.
De är handgjorda av ebenholts och buxbom av finaste kvalitet och polerade med enbart naturliga vaxer och oljor. Varje schackpjäs är generöst viktad och har gröna filtbottnar för att skydda schackbrädet.
Utmärkande designdetaljer inkluderar löparens mitra och detaljarbetet på springarens man. Totalt sett en mycket elegant samling schackpjäser.
| Kungens höjd | 9.5 cm |
| Kungens basdiameter | 4.5 cm |
| Kungens vikt | 87.5 gram |
| Bondehöjd | 4.8 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 2.8 cm |
| Vikt | 1 kilogram |
| Stil | Traditional |
| Antal drottningar | 4 |
Board size not specified.
No video available for this product.
Vad ingår?
Frome, England
The Regency Chess Company Recensioner:
Vackert detaljerade, lyxiga schackpjäser i ebenholts och buxbom med utsökt formgivning, samtidigt som de behåller ett klassiskt Staunton-utseende.
De är handgjorda av ebenholts och buxbom av finaste kvalitet och polerade med enbart naturliga vaxer och oljor. Varje schackpjäs är generöst viktad och har gröna filtbottnar för att skydda schackbrädet.
Utmärkande designdetaljer inkluderar löparens mitra och detaljarbetet på springarens man. Totalt sett en mycket elegant samling schackpjäser.
| Kungens höjd | 9.5 cm |
| Kungens basdiameter | 4.5 cm |
| Kungens vikt | 87.5 gram |
| Bondehöjd | 4.8 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 2.8 cm |
| Vikt | 1 kilogram |
| Stil | Traditional |
| Antal drottningar | 4 |
Board size not specified.
No video available for this product.
Vad ingår?
Frome, England
The Regency Chess Company Recensioner:
Få 10% rabatt på din beställning nu.