The Regency Chess Company Recensioner:
En fantastisk lyxgåva för alla schack- eller historieentusiaster – det mystiska i det forntida Egyptens skönhet blir levande i dessa förtjusande schackpjäser.
Sfinxen, Kungarnas dal och förstås Cheopspyramiden i Giza (den enda kvarvarande av de antika världens underverk) är några av världens mest tidlösa och ikoniska byggnader.
Dessa helt unika schackpjäser är vackert tillverkade i Storbritannien av mästerskulptörerna på Berkeley Chess. Gjorda av tung krossad stenharpiks och med en skimrande metallisk yta kommer de att se spektakulära ut när de visas upp i vilket hem som helst.
| Kungens höjd | 9.5 cm |
| Kungens basdiameter | 3.2 cm |
| Kungens vikt | 140.0 gram |
| Bondehöjd | 5.7 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 2.2 cm |
| Vikt | 2 kilogram |
| Stil | Themed |
| Antal drottningar | 2 |
Board size not specified.
No video available for this product.
Vad ingår?
Taunton, England
The Regency Chess Company Recensioner:
En fantastisk lyxgåva för alla schack- eller historieentusiaster – det mystiska i det forntida Egyptens skönhet blir levande i dessa förtjusande schackpjäser.
Sfinxen, Kungarnas dal och förstås Cheopspyramiden i Giza (den enda kvarvarande av de antika världens underverk) är några av världens mest tidlösa och ikoniska byggnader.
Dessa helt unika schackpjäser är vackert tillverkade i Storbritannien av mästerskulptörerna på Berkeley Chess. Gjorda av tung krossad stenharpiks och med en skimrande metallisk yta kommer de att se spektakulära ut när de visas upp i vilket hem som helst.
| Kungens höjd | 9.5 cm |
| Kungens basdiameter | 3.2 cm |
| Kungens vikt | 140.0 gram |
| Bondehöjd | 5.7 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 2.2 cm |
| Vikt | 2 kilogram |
| Stil | Themed |
| Antal drottningar | 2 |
Board size not specified.
No video available for this product.
Vad ingår?
Taunton, England
The Regency Chess Company Recensioner:
Få 10% rabatt på din beställning nu.