The Regency Chess Company Recensioner:
Ett elegant, modernt schackset med Art Deco-schackpjäser i sheesham och boxwood, matchat med ett valnöt- och lönnschackbräde från Spanien.
Snidade i sheesham och boxwood, de Art Deco schackpjäserna är cylindriskt formade och utgör en serie samtida schackpjäser. Deras eleganta, minimalistiska design ger en enkelhet som vanligtvis inte förknippas med det komplexa spelet schack. Resultatet är vårt underbara Art Deco-schackset, som ger stil, kvalitet och funktionalitet till bordet.
De djärva, geometriska formerna har renare linjer än traditionella schackpjäser, där löparna och springarna märkbart följer Art Deco-konventioner snarare än Staunton-stilen.
| Kungens höjd | 8.9 cm |
| Kungens basdiameter | 3.1 cm |
| Kungens vikt | 44.2 gram |
| Bondehöjd | 3.3 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 2.3 cm |
| Stil | Themed |
| Antal drottningar | 2 |
| Schackbrädets storlek | 40.0 cm |
| Schackbrädets tjocklek | 1.5 cm |
| Schackrutans storlek | 4.0 cm |
No video available for this product.
Vad ingår?
Frome, England
Barcelona, Spanien
The Regency Chess Company Recensioner:
Ett elegant, modernt schackset med Art Deco-schackpjäser i sheesham och boxwood, matchat med ett valnöt- och lönnschackbräde från Spanien.
Snidade i sheesham och boxwood, de Art Deco schackpjäserna är cylindriskt formade och utgör en serie samtida schackpjäser. Deras eleganta, minimalistiska design ger en enkelhet som vanligtvis inte förknippas med det komplexa spelet schack. Resultatet är vårt underbara Art Deco-schackset, som ger stil, kvalitet och funktionalitet till bordet.
De djärva, geometriska formerna har renare linjer än traditionella schackpjäser, där löparna och springarna märkbart följer Art Deco-konventioner snarare än Staunton-stilen.
| Kungens höjd | 8.9 cm |
| Kungens basdiameter | 3.1 cm |
| Kungens vikt | 44.2 gram |
| Bondehöjd | 3.3 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 2.3 cm |
| Stil | Themed |
| Antal drottningar | 2 |
| Schackbrädets storlek | 40.0 cm |
| Schackbrädets tjocklek | 1.5 cm |
| Schackrutans storlek | 4.0 cm |
No video available for this product.
Vad ingår?
Frome, England
Barcelona, Spanien
The Regency Chess Company Recensioner:
Få 10% rabatt på din beställning nu.