The Regency Chess Company Recensioner:
Högkvalitativa Abingdon-schackpjäser kombinerade med ett klassiskt spanskt mahogny-schackbräde – ett vackert balanserat schackset med mästerligt hantverk till ett utmärkt pris.
Dessa Abingdon-schackpjäser har en mycket hög ytfinish och noggrannhet i detaljerna och överträffar alla förväntningar på vad man får för ett så prisvärt schackset.
Tillverkade av solid boxträ har varje schackpjäs svarvats skickligt; springarna är handkarvade av endast de mest erfarna och talangfulla hantverkarna.
För att skapa utseendet av äkta ebenholts utan motsvarande prislapp genomgår boxträpjäserna en kemisk eboniseringsprocess. De viktas sedan för perfekt balans, och alla baser förses med biljardfilt för att skydda spelytan.
För att rymma dem har vi matchat schackpjäserna med ett lika utsökt mahogny-schackbräde från Spanien. Med en kung på 8,9 cm har vi valt schackbrädet från denna specifika serie, och med 4,8 cm rutor sitter pjäserna perfekt. Denna typ av schackbräde är något av en klassiker; med sina rena och enkla linjer har du sett liknande i berömda turneringar.
| Kungens höjd | 8.9 cm |
| Kungens basdiameter | 4.5 cm |
| Kungens vikt | 66.0 gram |
| Bondehöjd | 4.5 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 2.5 cm |
| Vikt | 0 kilogram |
| Stil | Traditional |
| Antal drottningar | 4 |
| Schackbrädets storlek | 48.3 cm |
| Schackbrädets tjocklek | 1.5 cm |
| Schackrutans storlek | 4.8 cm |
No video available for this product.
Vad ingår?
Frome, England
Barcelona, Spanien
The Regency Chess Company Recensioner:
Högkvalitativa Abingdon-schackpjäser kombinerade med ett klassiskt spanskt mahogny-schackbräde – ett vackert balanserat schackset med mästerligt hantverk till ett utmärkt pris.
Dessa Abingdon-schackpjäser har en mycket hög ytfinish och noggrannhet i detaljerna och överträffar alla förväntningar på vad man får för ett så prisvärt schackset.
Tillverkade av solid boxträ har varje schackpjäs svarvats skickligt; springarna är handkarvade av endast de mest erfarna och talangfulla hantverkarna.
För att skapa utseendet av äkta ebenholts utan motsvarande prislapp genomgår boxträpjäserna en kemisk eboniseringsprocess. De viktas sedan för perfekt balans, och alla baser förses med biljardfilt för att skydda spelytan.
För att rymma dem har vi matchat schackpjäserna med ett lika utsökt mahogny-schackbräde från Spanien. Med en kung på 8,9 cm har vi valt schackbrädet från denna specifika serie, och med 4,8 cm rutor sitter pjäserna perfekt. Denna typ av schackbräde är något av en klassiker; med sina rena och enkla linjer har du sett liknande i berömda turneringar.
| Kungens höjd | 8.9 cm |
| Kungens basdiameter | 4.5 cm |
| Kungens vikt | 66.0 gram |
| Bondehöjd | 4.5 cm |
| Basdiameter för schackbonde | 2.5 cm |
| Vikt | 0 kilogram |
| Stil | Traditional |
| Antal drottningar | 4 |
| Schackbrädets storlek | 48.3 cm |
| Schackbrädets tjocklek | 1.5 cm |
| Schackrutans storlek | 4.8 cm |
No video available for this product.
Vad ingår?
Frome, England
Barcelona, Spanien
The Regency Chess Company Recensioner:
Få 10% rabatt på din beställning nu.